Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

CHOV, KRYTÍ, ODCHOV
O nás
Štěňata
Životní příběhy
Stáří
Odchovy
Výchova a výcvik
Chov, krytí, odchov
Porod
Raná socializace
Informace pro majitele
Výběr vhodného páru Příprava na krytí, krytí Naskakování Barva po narození

Barva po narození

V některých případech skutečně barvu nelze do tří týdnů přesně určit a štěňata musí být nahlášena. Není ovšem problém barvu přepsat. Je to snazší, než uvádět celý život psa jako jinak barevného, než ve skutečnosti je.

Partner při krytí by mohl být překvapen, pokud psa nezná a požadoval barvu. Anebo touží po štěňatech určitého zbarvení, tudíž k tomu potřebuje vhodný základ.

BÍLÁ
Bulík,který se narodí bílý, nemusí bílý zůstat - do tetování se mohou objevit malé barevné znaky, které s věkem rostou. V době tetování lze přepsat barvu z bílé na bílou se znaky.
BÍLÁ SE ZNAKY
Znaky u bílého bula jsou přípustné pouze na hlavě a na uších, s věkem se zvětšují a probarvují.
ŽÍHANÁ
Žíhaná má u bulíků různé odstíny a kombinace barev, tmavé plochy jsou různě hnědé až černé, světlé plochy jsou sytě červeně, plavé, nebo téměř do šeda. Barvy, vesměs pruhy jsou VŽDY po celém těle, přestože jedna z barev může výrazně přesahovat. Fidzhit má šedočerný základ s plavými pruhy, Haksii z Antoníčku je klasicky žíhaný, Héra Siddharta Wild Fámy je téměř černá s minimem červených pruhů.
ŽÍHANÁ SE ZNAKY
Bílé znaky jsou na hlavě, prsou, krku, nohách a ocasu, do 25% plochy. Pokud jsou znaky jen na prstech a náprsence, nejde o žíhanou se znaky geneticky. Geneticky je pes žíhaný, celobarevný a bylo by správné ho takto označit, například Kama Trojský kůň, Baiae Černý kostel. Žíhané štěně se rodí jednobarevné, zdánlivě hnědé, pruhy vystupují ve velmi omezené míře až po několika dnech a probarvují se několik let. Čím starší pes, tím více červených nebo plavých ploch. Přesto je po narození patrné, že hnědé štěně není celistvě jednobarevné.
ČERVENÁ, PÍSKOVÁ, ŽEMLOVÁ, PLAVÁ
Jde o geneticky tutéž barvu, jejíž intenzita je ovlivněna genetickými faktory a výživou. Tato barva má vždy černou masku, černě obtažené oči a uši. Štěně se rodí jako srnka, hnědé nebo skořicové, s černým nosem a černým ocasem. Zlátne od čela směrem dozadu a s černým ocasem ho ještě prodáváte.
ČERVENÁ, PÍSKOVÁ, ŽEMLOVÁ, PLAVÁ S BÍLÝMI ZNAKY
Je oficiální název pro tuto barvu s bílými znaky na nose, hlavě, krku, prsou, nohou a špičce ocasu. Není to TRICOLOR, přestože má tři barvy! Je to červená nebo písková...s bílými znaky. Opět platí, že malinké znaky na prstech a prsou se nepopisují jako znaky, nejde o geneticky "strakatého" jedince. Příklad: Jagger Pajar, červený Xavier, Unicé červená, bílé znaky Pokud nepoznáte žíhané štěně od červeného /plavého.../, stačí barvu přepsat v době tetování. Barva s věkem tmavne, jen zkušeností odhadnete, bude-li plavá nebo červená.. Genetický základ je tentýž.
ČERNÁ
Celočerný bulík neexistuuje. Každý černý bulík má v různé míře znaky na tvářích, tečky nad očima, znaky na tlapách, "světýlko" na hrázce a spodku ocasu. Tyto znaky jsou buď žíhané nebo červené /plavé,pískové/. Po narození je černé štěně jako hořká čokoláda se světlými znaky na výše uvedených místech. Nejdříve za týden se dá s jistotou říci, zda je černé s žíháním anebo černé s pálením.
ČERNÁ S PÁLENÍM
Pálení je označení pro červenou barvu na znacích u jezevčíků, RTW, dobrmanů atd. Znaky na tvářích atd. jsou vždy naprosto stejné! Vytvářejí na tvářičce kosočtverec navazující na barvu na pysku, tečky nad očima jsou součástí. Probarvení je celoživotní, červená se zvýrazňuje, žíhaná se probarví do pruhů. Při tetování je třeba případnou chybu opravit, neboť geneticky černá s žíháním je naprosto na jiném genetickém místě než černá s pálením. Rovněž při připouštění je zásadní rozdíl v tom, že dva černí s pálením mohou mít žíhané štěně pouze v případě, že se spojí s žíhaným partnerem. Zatímco černý s žíháním může vyštěpit všechny barvy, pokud není spojen s černým žíháním nebo s černým s pálením. Se všemi ostatními barvami vyštěpí všechny možné varianty.
ČERNÁ SE ZNAKY (BLACK BRINDLE)
Je zavedené označení pro černá, žíhaná, bílé znaky. Jedná se o mírně nepřesný termín. Je-li bul zjevně černý s bílými znaky, má bílé znaky tak velké, že překrývají jeho žíhané nebo červené znaky na výše uvedených místech. Přesto pod ocasem není bul nikdy černý, vždy najdete žíhané nebo červené světýlko a můžete určit barvu.
TRICOLOR
Je již zmíněný černý s červeným pálením + bílé znaky. Pouze tato kombinace v následujícím rozložení je tricolor - černá plocha těla, červené znaky na pyscích, tvářích, nad očima, na prstech a na hrázce, bílé znaky na nose, hlavě, krku, nohou, ocase. Přestože červený pes s černou maskou a bílými znaky má také 3 barvy, není (jak již bylo řečeno) TRICOLOR.

Pokud má štěně pouze minimální bílé znaky na prstech a na prsou, jedná se geneticky o černou s pálením, pro kterou zatím není ustálený termín. Problém je v tom, že černý s pálením NIKDY a s nikým nevyštěpí bílého nebo bílého se znaky. Chcete-li bílé štěně a koupíte tricolora, který je tak označen, přestože je černý s pálením, budete zklamáni.