Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

POROD
O nás
Štěňata
Životní příběhy
Stáří
Odchovy
Výchova a výcvik
Chov, krytí, odchov
Porod
Raná socializace
Informace pro majitele
Porod Porod a používané preparáty Odchov štěňat Cena Vtiskávání Jak si vybírá štěně chovatel Manipulace se štěnetem

Cena

Stále se setkávám s dotazy, kolik bulterier stojí. Tak např. v Rakousku od 5ti do 15ti tisíc šilinků, nyní asi v přepočtu na eura, moje informace je z loňského roku(2001). V Kanadě 500 dolarů. V Rusku 500 - 1000 dolarů, z Polska k nám bylo prodáno štěně za 20 000 Kč v přepočtu, z Anglie bylo prodáno štěně za 80 000Kč.

Cena našich českých štěňat je také variabilní. Jednak je daná kvalitou rodičů v PP, tedy krví, jednak jejich výstavními a pracovními úspěchy, a samozřejmě záleží na tom, jak štěně vypadá, jaké má výstavní nebo pracovní předpoklady. Pokud vás právě teď zarazí pojem pracovní předpoklady, tak již ve 4 týdnech je patrné, má-li štěně spíše samotářskou, nekomunikativní povahu, je-li líné a spavé nebo temperamentní. Jen je potřeba štěňata pozorovat a mít k nim vztah.

Pokud jde o výstavní předpoklady, zkušený chovatel pozná,které štěně je hezčí, které je "bomba" a které bude tak na uchovnění. Částečně se sice štěňata mění, ale v zásadě ne! O tom snad svědčí to, že větší chovatelé si pro sebe a pro své nejlepší známé nebo výborné klienty vyberou štěňata, která je pak reprezentují na výstavách. Pokud jde o vnější vzhled, spletla jsme se jen 2x v tom smyslu, že jsem předpokládala lepší hlavu, než která byla v dospělosti. Častěji se stane, že se z ošklivého káčátka stane krasavice, naopak velmi zřídka se štěně narozené krásné, krásné celou dobu do prodeje, protáhne a zúží a a že se mu zmenší klabonos. Problém je v tom, že laikovi nebo chovateli začátečníkovi se zdá každý malinký bulík krásný, mohutný, se silnou a vyplněnou hlavou. Samozřejmě že při srovnání s bíglem nebo ovčákem opravdu takový je. I tělo terierského bulíka je statné proti tělu "normálních" psů.

Další, co ovlivňuje cenu, je chovatelská stanice. Zaběhnutá, známá stanice má dražší štěňata. Začínající chovatel, který na sebe neupozorní opakovanými úspěchy,neprodá sebelepší štěně příliš draze. Jsou to vlastně i zúročené roky a roky práce, ježdění po výstavách a jiných akcích, letité potvrzení kvality. Jako třeba boty od Bati, oblečení Boss, auto mercedes aj., u vietnamců koupíte levněji a máte také v čem chodit. Je to možnost volby, kterou má každý. I od zkušeného chovatele můžete koupit štěně, které špatně přezubí, na zuby v dnešní době nemá vliv ani krev ani chovatelská stanice, ale hlava, tělo, základní výživa a prvotní péče, tam už jisté záruky jsou. Vhodné je vidět celou psí rodinu a kontakt chovatele s jeho psy.

Tedy k ceně mé CHS jsou štěňata od 10ti do15ti tisíc, cena je daná PP, přímými výsledky rodičů a aktuálním vzhledem a povahou štěněte. Takže štěňata po Medee budou vždy za 15000, pokud se u nich neobjeví vada. Naopak štěňata po Unicé jsou od 10ti do 12ti tisíc, neboť ona je VD, ale má BZ, otec Union má 4x CACIB,BOB,4x zkoušky, rodiče obou rodičů mají spoustu výstavních úspěchů.

Štěňata z jiných chovů mohou být i za 8000, mezi nimi můžete najít krasavce, který bude na výstavách mezi prvními. Proč ne. Důvod ke slevě je i snaha rychle prodat a nebo vada, o které kupující neví. Rozhodně cena nižší než 8000 je podezřelá, protože odchov bulíků je nepředstavitelně náročný a pokud má být matka a štěňata řádně nakrmeny a odčerveny a odblešeny a očkovány, spotřebujete přinejmenším 3000 na jedno štěně. A to jste téměř 24hodin u psího pelíšku a hlídáte nebo uklízíte. Myslíte si, 3000 náklady a 15000 za štěně, první rok přípravy štěněte na výstavy a zdravý život vás stojí 40000, bez výstavních poplatků. Jedna výstava 500 - 600 Kč u nás, 1500 v zahraničí, benzín a veterinární prohlídka na cestu další sta a sta korun. Poplatek za lovecké zkoušky je 300 - 600 Kč.Pokud chceme za štěně pouhých 8000, je to základní minimum za práci a náklady k uchovnění feny. Pokud má štěně vadu vylučující z chovu, prodávám ho za cenu štěněte bez PP, t.j. za 6000 a průkaz dostane.

Myslím si, že kdo chce ušetřit na koupi štěněte, nebude mít prostředky na výživu a vetrinární péči, kterou bude pejsek potřebovat. Štěně ze stodoly krmené rohlíky v mléce jistě za 7000 koupíte. Majitel ho vykoupe, než přijedete, neukáže vám další štěňátka ani rodiče. Budete mít bulíčka s nerozvinutým sociálním cítěním, budete rádi, když bude psychicky v pořádku, ale zapomeňte na výstavy. I štěně domů, vám pro radost by mělo vyrůstat v domácím harmonickém prostředí mezi lidmi.