Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

RANÁ SOCIALIZACE
O nás
Štěňata
Životní příběhy
Stáří
Odchovy
Výchova a výcvik
Chov, krytí, odchov
Porod
Raná socializace
Informace pro majitele

Raná socializace Organizace prodeje šteňat Malé štěne kouše Vylepení uší Co dělám se zuby Skus u bulíků Drápky a bulterieři Kosti, klouby

Malé štěně kouše, velký pes někdy také

Malý bulík je lovec a útočník. Mléčný chrup každého štěněte může roztrhnout oblečení a kůži natož povaha teriera. Natož síla bulíka.

Štěňata zvykám na hru od 4 týdnů, kdy začínají chodit. Sedám a lehám si k nim a nechám se okusovat. Jakmile kousne moc, dám ho od sebe pryč, vezmu mu moji ruku. Za kousnutí do nohy je vždycky facka úměrná stáří, ale dost velká. Facka taková, že štěně kousek odskočí.

U štěňat od 6ti týdnů přitvrdím. Jakýkoliv útok na kotník nebo palec nebo nohavici potrestám okamžitou odezvou fackou, fuj..Oni to chápou tak rychle, že obvykle v osmi týdnech loví jen nohavice a na fuj je pustí jsem totiž 100% důsledná a nekompromisní.

Nabízím jim ruce i vlasy. Hra začíná nevinně. A něžně. Postupně se rozdivočí a zákus je tvrdší. Kupodivu psi rozumí mému opatrně a tisknou méně. Když stisknou moc, zařvu au a končím hru. Případně udělám jen pauzu.
Při vítaní pohladím psa jen pokud má 4 nohy na zemi. Jestliže má jednu na mě..nebo i dvě, dostane rozumně plochou dlaně mezi oči TLAK a stlačím ho na 4 nohy. Pokud tak zůstane, pomazlíme a přivítáme. Pokud opět vyskočí, dostane větší plošnou ránu, vždy povel DOLU. a odcházím. Neexistuje vítání ani kontakt, jestliže skáče. při důslednosti to naučíte štěně do půl roku.

Při kontaktování a hrách si sedám já k nim, nikoliv oni ke mně!!!Já jdu do pelíšku, na podlahu. Ne pes na gauč. Samozřejmě zralý, vyrovnaný pes spí na gauči i na posteli. Ale s mou vládou se nebojím, že by mi postelové štěně přerostlo přes hlavu. Ale mnoha lidem jistě ano, takže opravdu doporučuji nebrat štěně do postele. Zejména když je dominantní. Nebo i hyperaktivní. Je něco jiného, když se král sníží dolů, ke svým poddaným než když je vezme k sobě na trůn. mnohým psům stoupne sláva do hlavy, sebevědomí vzroste a kladou si nároky na všechny výsady krále. Zkouší pak vrčet na pána a vymezovat si prostor. Jestliže mu nějaká privilegia dáme, těžko chápe, že jiné nemá.

Pes by měl být zvykán od malička být sám a zavřený. Zavřít ho do místnosti, i když jsme doma, je zcela samozřejmá věc, ne trest. Proto nezavírám psy za trest, ale za odměnu. Za trest je ignoruji.

Mnoho psů má celý byt pro sebe a často i v nepřítomnosti pána. Dá se říct, že pes je pak DOMÁCÍM. A může se cítí být rušen ve svém teritoriu. Začne obvykle mírným zavrčením. Pokud mu to projde, zjistí, že má své malé vítězství a příště zkusí bojovat o další .

Mnoho lidí dá psovi kšíry, postroj, protože pes táhne a škrtí se majitel není schopný přimět psa k přizpůsobení chůze. Nedokáže ho vyškubat, plácnout proutkem, vodítkem, lžící na boty. Pes pak vládne i na procházce a zejména v postroji má mnoho síly a tahem ještě zvyšuje svalovou hmotu, takže má ještě více síly a to malé závaží v podobě člověka za sebou v pohodě potáhne. Důvod, že pes kašle a dusí se, neuznávám. Musí se to naučit. trvá to opět několik měsíců a jde o další projev dominance. Samozřejmě vlivem emocí, když vidí jiného psa..člověka, zatáhne i pes profík. Ale zakrátko se vzpamatuje.

Snažíme se dát psům lásku a přátelství tím, že jim dáváme svobodu a prostor. Celý dům, domácnost, postel, ale pes to neocení. Přijme to jako samozřejmost a výši svého postavení. Často se povaha upevní do role šéfa.

Každý je šťastný tam, kde je zvyklý a samozřejmě když nestrádá zimou, hladem, žízní, nudou. Pes si vytvoří svůj režim. Stejně 16 hodin denně spí, takže jestli spí v dobré boudě nebo sám v místnosti, mu nevadí. Více se pak těší na pána a společné aktivity. Má i klid na spaní, někteří psi jsou nervosní a vrčí i proto, že nemají klid na spaní. Provoz domácnosti je ruší.

U všech plemen bychom měli být důslední, rychlí v reakcích a hlídat si své pozice. Být milující, chápající, ale vedoucí.

Bouda na verandě Dvířka na verandu Pes bydlí s námi
Boudy s topením ve stropě Pelíšky v kuchyni Pelíšek v kuchyni