Chov psů  *   Veterinární ordinace  *   Alternativní terapie  *   Odkazy  *   Kontakt

RANÁ SOCIALIZACE
O nás
Štěňata
Životní příběhy
Stáří
Odchovy
Výchova a výcvik
Chov, krytí, odchov
Porod
Raná socializace
Informace pro majitele

Raná socializace Organizace prodeje šteňat Malé štěne kouše Vylepení uší Co dělám se zuby Skus u bulíků Drápky a bulterieři Kosti, klouby

Co dělám se zuby

Především všechny generace krmím masem, kusy masa, velkými kostmi, vepřovými nožkami, trupy z kuřat a pokud jsou kuřata křehká, celými kuřaty. Denně dostanou aspoň žvýkací kost nebo Dingo suchary.

Část březích fen dostává homeopatika na vývoj čelisti a usazení zubů, je to můj homeopatický dlouhodobý pokus. Část kojících fen dostává výše uvedené.

Všechna štěňata od tří týdnů stáří dostávají tato homeopatika. Zda v tom majitelé budou pokračovat nebo ne, záleží jen na nich. U štěněte, které si nechávám já nebo moji nejbližší přátelé, dávám homeopatika do ukončení přezubení. Každý dostává individuální schéma, ale existuje i obecné.

Od dvou a půl měsíců denně několik minut vikláme se špičáky, aby vypadly co nejdříve, tím se uvolní místo druhým. Je důležité, aby spodní špičáky vyrostly dříve, než se zúží prostor mezi horním řezákem a špičákem v trvalém chrupu. Je to nový a velmi vážný problém. Třetí horní řezák se zvětšuje a často směřuje dozadu místo aby směřoval dolů a byl v řadě se zbývajícími řezáky. Pokud se spodní špičák včas nedostane mezi tyto dva, funguje třetí horní řezák jako rovnátko - nerovnátko. Systematicky zatlačuje spodní špičák směrem do dutiny ústní, tedy do vnitřní strany dásně. Spolu s vyrostlým trvalým horním špičákem se zmenšuje prostor pro růst spodního špičáku po vnější straně dásně a tento spodní špičák se díky horním zubům ven nedostane, přestože je založen široce a směrem ven. Když rozevřete tlamu a podíváte se na čelist s vyrůstajícími trvalými špičáky, již vidíte, kam míří.

I sebelépe nasazené spodní špičáky, které rostou později než horní, neroztlačí mezeru horních zubů a podřídí se tlaku a rostou na vnitřní straně dásně. Mezi třetí řezák a špičák v trvalém chrupu lze v období růstu strkat tužku nebo klacík a tlačit zuby od sebe. Já osobně pozoruji, že problém třetího řezáku je častější než kolmé postavení špičáku spodního.

Pokud roste spodní špičák kolměji, opřete se z vnitřní strany o něj, tedy o oba dva a tlačte směrem ven. Masážemi a tlakem pomůžete zubu o několik mm, což je v případě široké štěrbiny mezi horními zuby vynikající a je po starostech.

Ať se spodní špičáky prořezávají jakýmkoliv směrem, my je roztlačujeme u všech našich psů. Je to tedy 4 měsíce dennodenně pár minut nad zuby. S homeopatií a tlakem končím v okamžiku, kdy špička spodního špičáku je asi 2 mm na dásni z vnější strany.

Každý majitel mého štěněte dostane přesný rozpis, homeopatika nebo recepty a pokud má zájem, konzultujeme celoživotně veškerou problematiku jeho psa.

Další problém je růst spodní čelisti. Před 15ti lety nás trápil předkus, zlaté časy! Podle mého je to vliv civilizace všeobecně a vliv krmení, že spodní čelist zakrňuje. Napsala jsem do Psa přítele člověka dlouhou úvahu na toto téma. Snad vyjde.

Každý nepoužívaný orgán zakrní, natož nepoužívaný po generace. A na granule a konzervy dnešní psi nepotřebují ani moc zubů ani pořádnou čelist. U mnoha ras dochází k podkusům, ke zkracování spodní čelisti. Pokud jde o bulíky, ještě nedávno to nebyl problém a všechny, i 2 cm podkusy, se do osmi měsíců dotáhly, podkus byl naopak zárukou, že psovi vydrží nůžkový skus místo obávaných kleští a předkusu. Nyní vím o 1 dospělém psovi z jiné CHS, který má podkus i v dospělosti a 3 štěňat z mé CHS mají podkus necelé 2 cm ještě nyní v půl roce, což nebývalo. I tak ale ostatní štěňata s podkusem měla v 8 měsících super nůžkový skus.

Na ovlivnění růstu spodní čelisti mám jen homeopatii, ale 1 z oněh tří štěňat ji bere a bez efektu. Je pravda, že mám přes 40 vrhů za sebou a asi 20 vrhů s homeopatiky, takže tento 1 případ neberu jako selhání homeopatie. Zkrátka v přírodě nemůže vždy všechno vyjít.

Dále se zmíním řezácích, nůžkovém, klešťovém skusu a předkusu.

Tlačení špičáků: